Blog Biura RPO. Wstępne założenia

Po wczorajszej inauguracji, czas się zastanowić wspólnie, jaki to ma być blog? Po co został zbudowany i jakie nadzieje wiążą z nim jego twórcy? Spróbuję w miarę swoich skromnych możliwości opowiedzieć o “projekcie” w prosty sposób, i bez zbędnych ozdobników.

Blogi RPO w sieci

Wobec istnienia profesjonalnej strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich, tworzenie bloga ma sens tylko w przypadku, gdy stanie się on częścią już istniejących portali, a jego czytelnicy będą mogli wyrażać swoje opinie wobec konkretnych spraw podnoszonych w publikowanych tekstach. Blog będzie dostępny jedynie w takich miejscach, gdzie właściciele strony umożliwiają komentowanie wpisów tylko zarejestrowanym użytkownikom

Treść bloga

1. Informacje o sprawach, którymi RPO może się wkrótce zająć. Sprawy pochodzące ze źródeł Biura, oraz zgłaszane w blogosferze. Dyskusja – rozpatrywanie zastrzeżeń. Zbieranie linków do blogów i komentarzy internautów w omawianej sprawie. Zebrany w blogosferze materiał trafia do Biura RPO i jednocześnie staje się bazą dyskusji, gdy wniosek zostanie złożony.

2. Interwencja – Wystąpienie Rzecznika. Dyskusja nad celowością interwencji RPO. Zbieranie dodatkowych argumentów oraz przykładów, w oparciu o oryginalny tekst wniosku RPO.

3. Odpowiedź na wystąpienie Rzecznika z krótkim komentarzem. Jeśli odpowiedź jest satysfakcjonująca, temat zostaje zamknięty, zarchiwizowany na blogu i w specjalny sposób oznaczony. Jeśli nie – pozostaje otwarty, a internauci mają prawo oczekiwać dalszego ciągu sprawy.

4. Blog będzie zawierał także: – relacje ze spotkań Rzecznika Praw Obywatelskich – konferencji w jakich uczestniczy – wystąpień sejmowych itp.

O ile administrator bloga, otrzyma stosowną informację z Biura RPO, a poruszany temat uzna za interesujący dla czytelników.

Na stronach gdzie istnieje taka możliwość będą publikowane zdjęcia lub krótkie filmy.
Podobnie rzecz ma się z publikowanymi w prasie tekstami Rzecznika (wywiadami) – które będą dostępne pod postacią linków, zaopatrzonych w krótki komentarz administratora dotyczący tematyki podnoszonej w tekście.

W tym miejscu pozwole sobie na krótką dygresję:

Przed rozpoczęciem działania bloga (blogów) trudno precyzyjnie określić możliwości, jakie stworzy ta nowa przecież forma komunikacji biura RPO z aktywnym politycznie i pisarsko obywatelami, którzy tworzą polską blogosferę, ponieważ Internet to ruch, ciągła zmiana i nieustająca walka, ale także nieograniczona wręcz możliwość czerpania z wiedzy i doświadczenia blogerów i komentatorów.

Poprzez blog Biura RPO stwarzamy możliwość współpracy, bez żadnych pośredników, w przyjaznym, dobrze znanym środowisku, jakim są portale grupujące blogerów i komentatorów.

Bezpośredni udział Pana Janusza Kochanowskiego w projekcie jest możliwy i bardzo pożądany przez autorów bloga.

Postaramy się namówić Pana Doktora, choćby do cotygodniowych “sesji” pytań i odpowiedzi. Mając taka nadzieję tworzymy konta komentatorskie dla Pana Janusza Kochanowskiego.

Niemniej podstawową, zakładaną przez nas wartością jest Wasz, Panie i Panowie – udział w tym przedsięwzięciu!
Wypowiedzi Rzecznika można obejrzeć w telewizji, przeczytać w prasie, otworzyć linki, które będą przez nas publikowane.

Sens tej inicjatywy tkwi w Waszym udziale. W zbieraniu doświadczeń, przemyśleń i wniosków.
Tkwi w tym, by blogosfera, choć w części z klubu dyskusyjnego przekształciła się w opiniotwórczy instrument nacisku na urzędy i polityków.

Strzegąc praw i wolności obywatelskich, bronimy naszych rodzin i nas samych przed samowolą władzy!
Sądzę, że warto dołożyć swoją własną cegiełkę do tego projektu.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ta prezentacja wzbudzi wiele wątpliwości oraz pytań. I tak naprawdę o to właśnie chodzi.
Poczujcie się gospodarzami tego miejsca w sieci!

Jutro podyskutujemy na temat Wniosku RPO do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie korporacji zawodowych. Przyszłych dyskutantów proszę o zapoznane się z wnioskiem RPO.

http://www.rpo.gov.pl/pliki/12317578750.pdf

Ale to jutro.
Dzisiaj porozmawiajmy o projekcie bloga Biura RPO.

Średnia ocena
(głosy: 0)

komentarze

@RPO

Ten blog będzie miał sens, jeśłi będą spełnione dwa warunki:

1) Czytelnicy będa aktywni i kompetentni w swych komentarzach
2) Biuro RPO będzie aktywne i kompetentne w swych odpowiedziach na komentarze

A tak poważnie – aby ten blog miał sens, biuro RPO musi zadać sobie nieco trudu i przedstawiać interpretację przedkładanych projektów ustaw, ponieważ nie każdy tutaj jest wystarczająco biegły w prawie, aby czytać ze zrozumieniem suchy tekst ustawy.

Pozdrawiam i cieszę się bardzo z Waszej inicjatywy !

ZS


Inicjatywa należy do Was

Podrzucajcie tematy, będziemy rozmawiać.
Ciekawe rzeczy opisuje tu p.Marel Olżyński, może już RPO o tym słyszał: http://tekstowisko.com/marekpl/58190.html


Panie Dymitrze

Słyszał i jutro zwróci się na priva do Pana Marka. Tematy będziemy wybierać atrakcyjne publicystycznie , nie pomijając oczywiście tych najważniejszych.
Czy się uda? Nikt tego nie wie, ponieważ jest to w nowość w blogosferze.
Nowość, jeśli chodzi o to, że zajmują się tym blogerzy.
Zobaczymy jak pójdzie!
Pozdrawiam


Panie Zbigniewie

W sprawie interpretacji, raczej będziemy odsyłali do źródeł, choć planujemy coś w rodzaju stałej ( w rozsądnych granicach czasowych ) pomocy prawnej.
Co do kompetencji – głownie chodzi o to by swoją siłę i kompetencje pokazała blogosfera.

Zapraszam do dyskusji
Pozdrawiam serdecznie


@BBRPO

ja tylko bardzo proszę – żeby ten blog nie był czymś na kształt blogu-porażki Rzecznika ZUS z Salonu24


Subskrybuj zawartość