Wołyń

Sprawiedliwość "Muchy"

Środek sierpnia 1943r. był na Wołyniu okresem względnego uspokojenia. Nie znaczy to jednak, że nie dochodziło do napadów tu i …  więcej »

Pułkownik Niewiński wciąż walczy

5 sierpnia 1943 r. przed północą upowcy zaatakowali Rybczę (Krzemienieckie). Już od marca istniała tam polska samoobrona. W odp…  więcej »

Wołyń - lipiec 1943

Lipiec 1943 roku był miesiącem kulminacji upowskich rzezi na Wołyniu. Udało się ustalić, że w tym miesiącu zabito 10 527 oraz n…  więcej »

Bitwa o chleb

PLENER. POLE ZBOŻA – DZIEŃ _DALEKI PLAN. W upalnym słońcu na polu uwijają się sylwetki żniwiarzy. Jedni koszą, inni wiąż...  więcej »

Upadek Huty Stepańskiej

18 lipca 1943r. był trzecim dniem oblężenia przez UPA polskiego ośrodka samoobrony w Hucie Stepańskiej (Kostopolskie). Z początko…  więcej »

O tym, jak Ukrainiec Szopiak robił użytek ze swojej kosy


 

W dniach 15 16 lipca 1943r. bojówki OUN UPA kontynuowały ludobójczą akcję rozpoczętą 11. lipca. Codziennie ginęły setki osób….  więcej »

14.07.1943 - słońce zachodzi nad Kołodnem

Tego dnia około godz. 14 15 do gromady wsi Kołodno Lisowszczyzna i Kołodno Siedlisko (Krzemienieckie, Wołyń) wjechało na furmanka…  więcej »

„Wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego...”


 

“12 lipca to był poniedziałek. Rano nadeszła, do naszej wioski, wiadomość o wymordowaniu ludzi w kościołach w Porycku, Kisielini…  więcej »

Wołyń i Galicja Katyniem współczesnej Polski

Dzisiaj obchodzimy 65. rocznicę apogeum ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN UPA na Polakach, Żyd…  więcej »

Syf na oba wasze domy

I znowu wraca Wołyń. Jedną z nielicznych cech korzystnie odróżniających Lecha Kaczyńskiego od otoczenia było kładzenie nacisku…  więcej »

Wołyń - maj 1943

Badaczom wołyńskiego genocydu udało się ustalić, że w maju 1943r. nacjonaliści ukraińscy na Wołyniu zabili ok. 2050 osób w ty…  więcej »

Wołyń - kwiecień 1943

Obiecywałem comiesięczne podsumowania sytuacji na Wołyniu przed 65 laty. Dziś czas na kwiecień'43. Szczęśliwie z pomocą pr…  więcej »

Dwie prawdy

Czy ucząc się podczas lekcji historii dat wojen, bitew, rewolucji i przewrotów, nie miałeś drogi Czytelniku odczucia, że zajmujes…  więcej »

Polska samoobrona na Wołyniu

Pierwsze placówki samoobrony polskiej na Wołyniu zaczęły powstawać w początkach 1943r. w związku z narastającą liczbą napadó...  więcej »

Polnische Schutzmannschaften - w służbie III Rzeszy i Polaków

Po ucieczce części policjantów ukraińskich na Wołyniu „do lasu”, Niemcy starali się uzupełniać braki Polakami. Początkowo ni…  więcej »

Wołyń na początku 1943r. Spóźniony wstęp.

Wołyń przedwojenne województwo wołyńskie leżący na wschodnim krańcu dawnej II RP był w swej północnej części krainą l…  więcej »

Dlaczego Wołyń?

23 lutego 1943. we wsi Terebieże (Lwowskie) kończy się trwająca od 17 lutego III Konferencja OUN Bandery. Delegaci mieli o czym dys…  więcej »

Subskrybuj zawartość