@Podróżny

@Podróżny

No nie wiem, cóż mam Panu odpowiedzieć. Może na początek polecam artykuł z Wikipedii o zjawiskach krasowych, gdzie znajdzie Pan powiązanie między nasyceniem wód gruntowych i powierzchniowych dwutlenkiem węgla a erozją skał wapiennych (reakcja krasowienia węglanowego):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kras_(geologia)

To są pojęcia tak elementarne z zakresu nauk o ziemi, że właściwie trudno mi zacząć.

Nota bene – skoro zna Pan te regiony, to powinien Pan pamiętać o Jaskini Niedźwiedziej i formach krasowych w wapieniach i marmurach Krowiarek, Śnieżnika Kłodzkiego, Gór Bystrzyckich i Orlickich. A rejony te to przecież obszar krystalnika Lądka-Śnieżnika reprezentujący trzy kompleksy skalne: łupki strońskie (łupki mikowe, paragnejsy, kwarcyty, marmury, erlany), granitognejsy gierałtowskie z wkładkami amfibolitów, eklogitów i granulitów, i w końcu grubokrystaliczne granitognejsy śnieżnickie.

Wymienione przez Pana Szczawy Dusznickie czy Długopolskie znajdują się w obrębie metamorfiku Gór Bystrzyckich i Orlickich. Środowisko skalne wód podziemnych tworzy kompleks zróżnicowanych łupków łyszczykowych, kwarcytowych, biotytowych, chlorytowych oraz gnejsów z soczewkami kwarcu, wapieni krystalicznych i łupków amfibolowych, z przewagą skał krzemianowych odpornych na erozję węglanową.

Centralną część obszaru Ziemi Kłodzkiej stanowi jednostka rowu górnej Nysy
Kłodzkiej i południowo-wschodni kraniec niecki sródsudeckiej, którą istotnie wypełniają skały osadowe górnej kredy. Jednak struktura zbudowana jest z występujących naprzemianlegle fracji piaszczystej i marglisto-wapiennej. Szczawy występują tu w czterech miejscowościach: Polanicy Zdroju, Gorzanowie, Szalejewie Górnym i Starym Wielisławiu Dolnym. Zjawiska krasowe

Trzecią strukturą związaną z wystąpieniami szczaw na Ziemi Kłodzkiej jest
synklina Kudowy. Podłoże jednostki tworzą granitoidy oraz metamorficzne łupki i fyllity, na których osadzone zostały niewielkiej miąższosci skały karbonu i permu oraz osady górnej kredy. Tutaj źródła tryskają ze szczelin dyskokacyjnych i przedzierają się przez kanały erozyjne w warstwie osadów wapienno-dolomitowych, lecz ze względu na niewielką miąższość tych formacji – zjawiska krasowe w zasadzie tam nie występują.

Proszę mnie źle nie zrozumieć – to, co w jednych miejscach obserwujemy jako proces przebiegający bez komplikacji w innych może okazać się źródłem wielkich problemów. To, że w szczególnej sytuacji geologicznej Sudetów nie obserwujemy ucieczki wód gruntowych nie oznacza, że taki problem nie może wystąpić w przypadku podziemnych zbiorników CO2.

Pozdrawiam,
ZS


Sekwestracja geologiczna w Polsce (CCS) By: amaksymowicz (33 komentarzy) 26 czerwiec, 2009 - 20:19