Magia

Magia

goofina

...Aby uchwycić sedno, istotę badanej rzeczy, nie wolno się na nich koncentrować! Czy do opisu pustyni potrzebne jest uprzednie napisanie traktatu o pojedynczym ziarnku piasku? ...

To zależy. Bo przecież punkt widzenia nie jest celem ale produktem końcowym jakiegoś rozumowania lub procesu poznawczego. Zaś ów produkt końcowy najczęściej staje się produktem wyjściowym dalszych procesów poznawczych.. .

Gdyby to porównać do wędrówki górskiej na szczyt, orientowanie się na punkt byłoby elementem koniecznym aby nie zgubić szlaku na szczyt. W tejże wędrówce owo orientowanie się na punkt nie jest celem wędrówki ale pełni funkcje pomocniczą osiągnięcia celu głównego.

A zatem należy się koncentrować na punktach widzenia i warto je dobrze określać, bo kiepski punkt widzenia, to jak źle podparta drabina. Która nie tylko może runąć razem z wchodzącym, ale spowodować kalectwo.. .

Stąd – nawiązując – do wspomnianego kazusu o pustyni i ziarenkach piasku. Dla jednego owa orientacja na badanie ziarnka piasku będzie koniecznym punktem orientacyjnym jako jednym z elementów badania pustyni a dla drugiego nie. Co nie oznacza, że owe dwa podejścia do badania skończą się innym wnioskiem poznawczym – innym punktem widzenia na pustynię.

Punkt jest jak “kamień milowy” albo jak przecinek “w drodze” do kropki na końcu zdania.. .

************************
Drążę tunel.. .


Punkt i kropka By: goofina (23 komentarzy) 20 marzec, 2012 - 12:52