Projekt.

Wpadł mi ostatnio taki pomysł do głowy… Myślałem, że już do tego nie będę wracał, ale jednak…

Chciałbym Wam mianowicie, TXT-owiczanie, ci którym się chce oczywiście, zaproponować udział w takim małym projekciku.

Chodzi o stworzenia jakiejś w miarę usystematyzowanej listy parametrów, na podstawie których będzie można sensownie ustalić miejsce na naszym politycznym, polskim poletku.

Jakoś mam wrażenie, że ciągle się kręcimy wokół określeń – prawacy, lewacy, konserwatyści, socjaliści, liberałowie, faszyści i tym podobnych i ciągle nie ma jasności co jest czym, a bardziej kto jest tu kim…

Dlatego myślę, że fajnie by było to usystematyzować i stworzyć coś w rodzaju tego, co robiłem już jakiś czas temu, ale od nowa i mając na uwadze naszą polską specyfikę.

Sprawa wydaje się być teoretycznie prosta:

1. Po pierwsze należałoby wytyczyć linie podziału, stworzyć skale, które nas interesują. Być może w podobnej formie jak to było w testach Politicall Compass i Moral Politics, do których linki poniżej.

2. Po drugie należałoby zebrać parametry, wskaźniki, które możnaby ułożyć w pytania. Każdemu pytaniu nadałoby się odpowiednią rangę. Potem na podstawie sumy odpowiedzi z tych pytań przyporządkowywało by się osobę do miejsca na skali, lub w jakiejś innej formie określało jej przynależność świato-poglądową.

3. Potem stworzony w ten sposób zestaw pytań trzebaby odpowiednio zdigitalizować i opublikować w necie ogólno dostępnej formie.

Tyle w skrócie. Myślę, że jako podstawa mogą posłużyć testy wcześniejsze, stworzone gdzieś w USA. One jednak, jak wiele osób zauważyło, są trochę nie na miejscu w naszym kraju i dlatego, myślę, wymagają dostosowania do naszego miejsca i naszego czasu…

Wiem, też, że kiedyś istniał jakiś tego typu test na stronie www.mojapolityka.pl. Tam wyniki wyglądały inaczej niż testach amerykańskich. Niestety tamta strona już nie istnieje, więc dokładnie nie wiadomo jak to wyglądało. Wiem tylko, że w wynikach uzyskiwało się coś takiego:
Tradycjonalizm: -6%
Wolność gospodarcza: 88%
Wolność obywatelska: 89%

Może ktoś zechce przy tym projekciku powspółpracować, pomóc, napisać jak to widzi, czy w ogóle to widzi itd. W miarę możliwości proszę o nastawienie pozytywistyczne w odróżnieniu od nastawienia negatywistycznego ;-).

————————————————
The Political Compasstłumaczenie pytań testowych ,
Moral Politicstłumaczenie pytań testowych

Średnia ocena
(głosy: 0)

komentarze

trudne zadanie:)

Jacek, sporo zmiennych a ja z matmy to taki sobie jestem

prezes,traktor,redaktor


maxie

Jesli chodzi o zebranie tego wszystkiego w sensowną całość, to ja coś zaproponuje.
Potrzebuje jednak sugestii, co np w tych amerykanskich testach jest do kitu i jakie zagadnienia moznaby dodac u nas.

Albo czy lepszy jest podzial taki jak w tescie PC, czy MP, czy moze lepiej zrobic to zupelnie inaczej. Jak na razie najbardziej sensowny wydaje mi sie byc podzial w Moral Politics. Tylko znowu te pytania są tam jakies troche nie takie…

Mi tam juz coś swita, cos tam juz ukladam, chociazby na podstawie rozmowy u yayco. Choc kazde wsparcie i komentarze mile widziane ;-)

Ale nie chce tez zabrnącć w slepą uliczkę, mozę ktoś ma jakis inny pomysl jak to mozna zrobić, coby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, porownywalne i umozliwiajace wysnuwanie jakis wnioskow ciekawych.

Wazna mi sie np wydaje prezentacja wynikow. Bedzie mozna oczywiscie widziec swoj osteteczny wynik koncowy, ale tez mysle, ze fajnie by bylo jakby mozna bylo latwo zobaczyc poszczegolne elementy skladowe, czyli odpowiedzi na poszczegolne pytania.

A te pytania powinny byc proste i jasne, coby bylo jak najmniej problemow interpretacyjnych…

itd itd

Mysle, ze powoli coś sklece. ;-)

Na koniec mam np ambitny plan rozeslania tego do kandytatow w wyborach – moze niektorzy wypelnią, moze cos fajnego z tego wyjdzie…

pozdrowienia


Hm, nie znam się ani na testach

ani na ich układaniu, ale kibicuje pomysłowi:)

A przejrzę sobie te teściki (przy okazji znajomość angielskiego poćwiczę) amerykańskie jutro wieczorkiem, to napiszę może uwagi, które np. do polskiej rzeczywistości pytania nie przystają czy cuś takiego.


niewykonalne

Poniewaz w naszej polityce jest takie pomieszanie pojęć gdzie prawica jest socjalistyczna, lewica nie wiadomo jaka, a centrum zaleznie jak sie zdefiniuje lewica czy prawica.
PO to partia Scheta, Gowina czy Niesioła?
PiS to Kurski, Kaczyńscy czy ten no… ykhm… no własnie
Lewica to Borowski, Olejniczak czy Kalisz?
A JKM to co?


sajonaro

Ale ja bym oddzielił to co się dzieje wśród polityków od tego jakie grupy światopoglądowe w naszym kraju są i jakimi kryteriami się kierować przy przyporządkowywaniu danej osoby do określonego miejsca .

Teroretycznie politycy z jednej partii powinni miec wyniki zblizone i tworzyć wyraznie wyodrebniony zbior, jednak mysle, ze tak nie bedzie. Licza sie przeciez tez koneksje, zalecialosci historyczne, itp itp.
Ale to nieistotne.

W tym projekciku chodzi mi o stworzenie takiego testu, który by wiarygodnie mierzył to, czy ktoś jest na polskie warunki konserwatystą, liberałem, socjalistą itd.
Polityków potem wlasnie temu testowi chcialbym poddać.
Tylko zeby moc to zrobić, to pytania i calosc muszą mieć sensowny i akceptowalny dla większosci kształt, co wlasnie probuje zrealizować ;-)

pozdrowienia


grzesiu

Dzieki – kibicowanie tez sie przyda :-)

A co do przejrzenia testów, to test MoraslPolitics trochę się zmienił.
Autorzy dodali do niego podpowiedzi.
Myśle, ze jak chcesz sie z angielszczyzną zmierzyć, to te podpowiedzi mogą byc dobrym materialem ;-)

Sam to przegladam i po trochu zglebuiam co autorzy mieli na mysli.
Dodatkowo sprawdzam dokladnie jaka jest waga punktowa kazdej odpowiedzi przy kazdym pytaniu.
Potem to zbiorę, i potraktuję jako punkt wyjscia, do dalszych dzialan.

Postaram sie tez skontaktowac z autorami testu.

pozdrowienia


jestem za

może w końcu zaden ćwok nie będzie mnie wyzywał od lewaków


Docent

a znasz prawackiego punkowca, lewaku?? :))


znam

Budyń z jakimś numerkiem :P jeden z rozłamowców blogmedia


o żesz

auć. padlem jak Andrew w Chinach.


już wstałem

i sobie przypomnialem jakisik kolesi co się kręcą na głowie. Byli anty-systemowi, niezależni, niepokorni i … do muzyki RATM wystąpili w programie TVNu “Mam Talent”
Podwójny rotfl, ale to w ich stylu wszak lubia turlac się po ziemi. Punk Budynia to podobnaz ściema. To tak jak łysi napierdalają w pankowców, a potem skaczą po sobie na koncercie Legionu co muzycznie poza prymitywny punkrock nic nie oferuje.


>sajonara

ten Budyń jest moderatorem na forum conservative punk – http://www.conservativepunk.net/forum/portal.php

nie wiem czy to ściema, czy nie. słuchałem jego kapeli… nawet nie pamiętam nazwy (też z numerkiem chyba … ale raczej nie 18 czy 88 :)).
jak miałbym wybierać tortury to wolałbym żeby mnie katowano Defektem Mózgu.

ale np taki Johny Ramone przyznawał sie do konserwatyzmu i głosowania na republikanów, z drugiej mańki jego kolega Joey Ramone był typowym nowojorskim liberałem. kolesie nie odzywali się do siebie przez kilkanaście lat, ale nie przez różnice w poglądach politycznych. poszło jak zwykle o kobietę :) ... dobrze, że że nie o forsę ... :P (taka dygresja)

rozpiętość postaw politycznych w punkrocku jest więc spora. od jakiś pomylonych trockistów do bonheadów otulających się we flagę konfederacji. ale fakt – prawe skrzydło jest mało reprezentatywne. tak samo jak lewe w oi! i jest równowaga w przyrodzie? no chyba tak… :)


:|

znów puściło mi podwójny komentarz … to już żeby nie marnować wrzucę jedną z moich ulubieńszych kapel punkowych (nie wie czy lewacka, pewnie dla różnych budyniów tak). ale przesłanie kawałka jak najbardziej apolityczne :)


Subskrybuj zawartość